Branża poligraficzna rozwija się dynamicznie w miarę upływu czasu. Na rynku mamy dostępne wiele rozwiązań służących do druku wielkoformatowego. Każde z nich charakteryzuje się wyjątkowo dobrymi parametrami, jednakże wszystkie różnią się pod względem zastosowanych w nich rozwiązań. Postaramy się przybliżyć technologie, które są najbardziej wydajne w produkcji wydruków wielkoformatowych i jednocześnie wprowadzają wielkie innowacje do świata poligrafii.

Czym jest cyfrowy druk wielkoformatowy?

Wielkoformatowy druk służy do wydruku grafik o (jak sama nazwa wskazuje) znacznej powierzchni. W dzisiejszych czasach dominuje rozwiązanie cyfrowe, które w porównaniu do starszych technologii pozwala na dużo szybsze i większe nakłady wydruków. Jest to związane przede wszystkim z całkowitym wyeliminowaniem tradycyjnych komponentów, niezbędnych do przygotowania i wykonania wydruku. Odpada zatem utrzymanie i obsługa całego działu przygotowalni, dzięki czemu cała drukarnia zyskuje na czasie i może alokować fundusze w innych miejscach. Profesjonaliści z drukarni wielkoformatowych przygotowują projekty pod wydruk tylko i wyłącznie na podstawie plików w wersji elektronicznej, a sam proces wydruku jest też zauważalnie szybszy, niż w przypadku konwencjonalnych rozwiązań.

Jakie mamy dostępne technologie?

Jedną z najbardziej wydajnych metod cyfrowego druku wielkoformatowego jest druk wielkoformatowy UV. W procesie produkcji na powierzchnię surowca nakładany jest tusz, który następnie utwardzany jest światłem ultrafioletowym. Można go zastosować na niemal każdej powierzchni płaskiej, co otwiera szereg możliwości promocyjnych. Ze względu na rosnące potrzeby marketingowe wielu przedsiębiorstw, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie nieszablonowego surowca, który szczególnie przykuje uwagę klienta. Może być to na przykład wydruk na szkle lub też drewnie, co z pewnością zaskoczy potencjalnych odwiedzających.

Podobną technologią druku jest również druk wielkoformatowy UV-GEL. Tak jak w przypadku standardowego rozwiązania ultrafioletowego, tak tutaj też światło UV utwardza tusze. Jednakże w tej technologii tusze mają żelową konsystencję, dzięki czemu lepiej nadają się do zadrukowania elastycznych materiałów. Wprowadza to oczywiście szereg nowatorskich możliwości. Technologia dostępna jest na rynku od 2018 roku, ale wciąż jest rozwijana i powoli znajduje stałe zastosowanie w wielu dynamicznie rozwijających się drukarniach wielkoformatowych.

%d bloggers like this: