Ze względu na dynamicznie zmieniające się warunki w większości branż, wiele firm musi wdrażać coraz to nowe procesy, aby móc pozostać konkurencyjnymi na rynku. Jednym z wymogów jest wykorzystanie automatycznej identyfikacji produktów (AutoID), opartej na technologii kodów kreskowych. Zazwyczaj takie kody są zadrukowywane na etykietach samoprzylepnych, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Jak zatem funkcjonują kody kreskowe w przemyśle?

Już od kilku dekad kody kreskowe towarzyszą nam niemal na każdym kroku. Praktycznie każdy produkt, który znajdziemy na półce sklepowej, jest wyposażony w odpowiednie oznaczenie. Jest to oczywiście wypadkową wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest automatyzacja produkcji i logistyki. Dzięki kodom kreskowym możemy niezwykle szybko zaktualizować bazę danych w każdym magazynie, centrum logistycznym, fabryce, czy też sklepie. Ma to przełożenie na czas potrzebny na wykonanie poszczególnych procesów – stają się one szybsze i dużo bardziej dokładne.

W zdecydowanej większości przypadków kody kreskowe występują w formie etykiety samoprzylepnej. Takie etykiety są naklejane na dany produkt, a po zeskanowaniu za pomocą czytnika kodów kreskowych, odpowiednia informacja wprowadzana jest do bazy danych. Oznacza to oczywiście, że firmy muszą zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt służący w całości do automatycznej identyfikacji. Mamy tutaj na myśli drukarki etykiet samoprzylepnych (do wydruku kodów) oraz czytniki kodów kreskowych lub kolektory danych.

Istnieją jednak pewne alternatywy. Ze względu na duże zapotrzebowanie niektórych przedsiębiorstw, decydują się one na zlecenie druku firmom zewnętrznym. Profesjonalne drukarnie etykiet i drukarnie wielkoformatowe są zdolne do tworzenia ogromnych wolumenów, przy zachowaniu bardzo niskich kosztów produkcji. Ze względu na zaawansowany technologicznie park maszynowy, taka drukarnia potrafi produkować etykiety znacznie szybciej, dokładniej i w większych ilościach, aniżeli moglibyśmy to osiągnąć za pomocą drukarek etykiet, chociażby dzięki użyciu maszyn fleksograficznych.

Niektóre branże mogą zdecydować się także na identyfikację za pomocą kodów kreskowych, ale nie naklejanych w formie etykiety. Z pomocą przychodzą tutaj lasery przemysłowe, które na trwałe mogą oznaczyć dowolną powierzchnię. Takie lasery nie należą oczywiście do najtańszych, ale koszty procesu mogą ulec znacznemu obniżeniu, dzięki trwałości i dużej czytelności kodów wykonanych laserem. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane w przemyśle, zwłaszcza w branżach automotive i elektronice.

%d bloggers like this: