We wszystkich branżach wykorzystujemy jakiś sposób automatycznej identyfikacji produktów. Opiera się ona na zastosowaniu kodów kreskowych, które następnie są skanowane za pomocą czytników, a później uzyskane informacje wprowadzane są do bazy danych. Do umiejscowienia konkretnych kodów kreskowych najczęściej wykorzystujemy etykiety samoprzylepne, które posiadają nadrukowane kody. Jak to zatem funkcjonuje w warunkach produkcyjnych?

Poprawne oznakowanie w produkcji nie należy do najprostszych zadań. Przedsiębiorcy muszą zwracać uwagę na czynniki, takie jak warunki otoczenia, a także sam przebieg procesu. Do tego trzeba także dostosować etykiety samoprzylepne, zwłaszcza w przypadku skrajnych temperatur, czy dużej wilgotności. W tym przypadku znaczenie ma głównie surowiec, na którym etykieta została wykonana, a także klej użyty do naklejenia jej na konkretną powierzchnię.

Należy zwracać również uwagę na jakość kodów kreskowych umieszczanych na etykietach. Te muszą być również wykonane zgodnie ze sztuką poligraficzną, także przy uwzględnieniu obowiązujących standardów GS1. Gwarantuje to poprawność odczytu w nawet najcięższych warunkach, co jednocześnie przekłada się na tak pożądaną przez firmy powtarzalność procesów.

Warto również zauważyć, że drukowanie etykiet możemy wykonywać własnym sumptem lub też odesłać zlecenie na zewnątrz. W pierwszym przypadku potrzebujemy do tego drukarek etykiet. W środowisku produkcyjnym zalecane jest wykorzystanie przemysłowych drukarek etykiet, które zdolne są do wydruku dużych wolumenów etykiet, co dzieje się przy dużej prędkości. Jako sam sprzęt, są one również wytrzymałe na niesprzyjające warunki otoczenia.

Czasem dużo lepszą opcją jest zlecenie wydruku firmie zewnętrznej. Profesjonalne drukarnie etykiet tworzą etykiety zgodnie ze sztuką poligraficzną, dzięki czemu mamy pewność, że będą one odpowiednie dla naszych procesów. Drukarnie posiadają też wyspecjalizowany sprzęt do druku ogromnych wolumenów etykiet, ale zachowują przy tym stosunkowo niską cenę produkcji. Cyfrowy druk UV wykorzystywany przez profesjonalistów pozwala na produkcję dużych wolumenów, jak również małych, przy jednoczesnym zachowaniu niskiej ceny.

%d bloggers like this: