Dzisiejsza logistyka wymaga na przedsiębiorcach dostosowania się do dynamicznie zmieniających się warunków rynkowych. Jest to głównie spowodowane rosnącym znaczeniem branży e-commerce, w której stale rośnie ilość klientów, a jednocześnie zamówień przez nich składanych. Okazuje się, że zaopatrzenie centrum logistycznego lub magazynu w najnowocześniejszy sprzęt często nie wystarcza i trzeba wrócić do samych podstaw.

Właśnie w tym momencie przychodzi odpowiednie oznakowanie powierzchni magazynowej. Etykiety samoprzylepne, ale także inne formy znakowania, są gwarantem poprawnego działania całego systemu wewnątrz magazynu. Dlaczego jest to tak istotne? Głównie z powodu poprawności kodów kreskowych, które zostają wydrukowane na etykietach samoprzylepnych. Nawet najlepsze skanery kodów miewają problemy z odczytem kodów, które zostały wykonane niezgodnie ze sztuką poligraficzną oraz standardami GS1. Zaburza to ciągłość procesu, na który składa się także system klasy WMS (Warehouse Management System).

Warto również zauważyć, że znakowanie magazynu to nie tylko etykiety samoprzylepne, które wykorzystamy do oznaczenia regałów, czy też miejsc odkładczych. Magazyn to duże miejsce, a wszelkie pomieszczenia istotne z punktu widzenia funkcjonowania budynku muszą również być odpowiednio oznaczone. Mamy tu na myśli miejsca, takie jak toalety, punkty pierwszej pomocy lub lokalizacja gaśnicy.  Możemy wykorzystywać przestrzeń pod sufitem do zainstalowania takich znaków, jak również ściany i podłogi.

Jakie płyną korzyści z trwałego i poprawnego oznakowania powierzchni magazynowej? Przede wszystkim unikamy nieporozumień wśród pracowników, którzy mogą udać się w odpowiednie miejsca dzięki przejrzystym wskazówkom. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku prędkości i powtarzalności procesów – stają się one dużo bardziej wydajne, głównie ze względu na mniejszą ilość popełnianych błędów i krótszy czas ich prowadzenia. Warto zatem zainwestować w odpowiednie znakowanie, gdyż to gwarantuje nam spory zwrot, przy naprawdę niewielkim nakładzie finansowym.

%d bloggers like this: